AC0603JR-071M2L
Yageo
AC0603JR-071M2L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AC0603JR-071M2L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AC0603JR-071M2L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 1.2M OHM 5% 1/10W 0603
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.1W, 1/10W
Voltage - Breakdown:0603
Thickness (Max):±100ppm/°C
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:AC
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:AC0603JR-071M2L
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:1.2M Ohm ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%