AC0402JR-071R2L
Yageo
AC0402JR-071R2L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AC0402JR-071R2L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AC0402JR-071R2L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 1.2 OHM 5% 1/16W 0402
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.063W, 1/16W
Voltage - Breakdown:0402
Thickness (Max):±200ppm/°C
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:AC
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:AC0402JR-071R2L
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:1.2 Ohm ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%