AC0201JR-074R7L
Yageo
AC0201JR-074R7L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AC0201JR-074R7L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AC0201JR-074R7L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 4.7 OHM 5% 1/20W 0201
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-100/ +350ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:AC
Resistance:4.7 Ohms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:4.7 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film