AC0201FR-0768RL
Yageo
AC0201FR-0768RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AC0201FR-0768RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AC0201FR-0768RL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 68 OHM 1% 1/20W 0201
(In US Dollars)
10000 pcs30000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:AC
Resistance:68 Ohms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Other Names:AC0201FR-0768RL-ND
YAG5234TR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:68 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film