ABTB-300-040B
ASSMANN WSW Components
ABTB-300-040B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ABTB-300-040B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ABTB-300-040B
Manufacturer ASSMANN WSW Components
Description LED CONNECTOR
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:-
Pitch:0.118" (3.00mm)
Packaging:Bulk
Other Names:ABTB-300-040B-ND
ABTB300040B
AE11575
Operating Temperature:-50°C ~ 100°C
Number of Positions:4
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mating Cycles:-
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic Elastomer (TPE)
Housing Color:Gray
Features:-
Fastening Type:-
Detailed Description:SSL Connector 4 Position Board to Board 0.118" (3.00mm) Solder
Current Rating:5A