ABC150-1005G
Bel
ABC150-1005G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ABC150-1005G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ABC150-1005G
Manufacturer Bel
Description AC/DC CONVERTER 5V 110/150W
(In US Dollars)
24 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:4.242kV
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Type:Open Frame
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Series:ABC150
Power (Watts):110W (150W Forced Air)
Other Names:179-2700
ABC150-1005G-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Minimum Load Required:No
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Efficiency:86%
Detailed Description:Open Frame AC DC Converter 1 Output 5V 16A 90 ~ 264 VAC Input
Current - Output (Max):16A