AAT3215IGV-3.6-T1
Skyworks Solutions, Inc.
AAT3215IGV-3.6-T1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AAT3215IGV-3.6-T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AAT3215IGV-3.6-T1
Manufacturer Skyworks Solutions
Description 3.6V 150mA High Performance LDO SOT23-5TR
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:microPOWER™
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:70dB ~ 47dB (1kHz ~ 1MHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 150mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:150mA