AA3527AZGSK-30MAV
Kingbright
AA3527AZGSK-30MAV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AA3527AZGSK-30MAV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AA3527AZGSK-30MAV
Manufacturer Kingbright
Description LED GREEN CLEAR SMD
(In US Dollars)
2000 pcs6000 pcs10000 pcs50000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:515nm
Wavelength - Dominant:525nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Viewing Angle:120°
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.20mm L x 2.70mm W
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD, J-Lead
Other Names:754-2066-2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Millicandela Rating:700mcd
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Round with Flat Top, 2.40mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):2.15mm
Features:-
Detailed Description:Green 525nm LED Indication - Discrete 3.5V 4-SMD, J-Lead
Current - Test:30mA