A82-20500
Carlo Gavazzi
A82-20500
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A82-20500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A82-20500
Manufacturer Carlo Gavazzi
Description CURR TRANSFORMER 500A 4-20MA DC
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:0.596 lb (270.34g)
Type:Non-Invasive (Solid Core)
Turns Ratio - Primary:Secondary:-
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.740" L x 0.787" W (95.00mm x 20.00mm)
Series:-
RoHS Status:RoHS Compliant
Ratings:-
Packaging:Bag
Other Names:1864-1104
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Height - Seated (Max):2.657" (67.50mm)
Frequency Range:40Hz ~ 1kHz
Energy Time (E.T.):-
Detailed Description:250A Current Sense Transformer 40Hz ~ 1kHz Chassis Mount
DC Resistance (DCR):-
Current Ratio:-
Current Rating:250A