A765MU567M1CLAE018
KEMET
A765MU567M1CLAE018
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A765MU567M1CLAE018 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A765MU567M1CLAE018
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:A765
Ripple Current @ Low Frequency:210mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.2A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:50 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.508" (12.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):18 mOhm
Detailed Description:560µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 18 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF