A4B-16PA-2DSA(71)
Hirose
A4B-16PA-2DSA(71)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A4B-16PA-2DSA(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A4B-16PA-2DSA(71)
Manufacturer Hirose
Description HDR 16POS 2MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:A4
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.311" (7.90mm)
Other Names:622-0415-2-71
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.071" (1.80mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:2A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.102" (2.60mm)
Contact Length - Mating:0.138" (3.50mm)