A48130600
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A48130600 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A48130600
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.562"
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Wire Gauge:10-16 AWG
Voltage Rating:600V
Top Termination:Screws with Captive Plate
Terminal Screw Material:Steel
Terminal Screw Finish:Zinc
Terminal Block Type:Barrier Block
Series:Magnum® A4000
Pitch:0.562" (14.27mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Wire Entries:6
Number of Rows:1
Number of Circuits:6
Mounting Type:Chassis, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Thermoplastic
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Features:Flange
Detailed Description:6 Circuit 0.562" (14.27mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate
Current Rating:35A