A3C-44P-2DSA(11)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A3C-44P-2DSA(11) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A3C-44P-2DSA(11)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 44POS 2MM GOLD DIP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:A3
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.276" (7.00mm)
Other Names:621-0622-0-11
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:44
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:5.1mm, 7.9mm
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.035" (0.90mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 44 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.102" (2.60mm)
Contact Length - Mating:0.138" (3.50mm)