A3B-50PA-2DS(83)
Hirose
A3B-50PA-2DS(83)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A3B-50PA-2DS(83) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A3B-50PA-2DS(83)
Manufacturer Hirose
Description HDR 50POS RA 2MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:200VAC
Termination:Kinked Pin, Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:A3
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:621-0383-1-83
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:50
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.157" (4.00mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.102" (2.60mm)
Contact Length - Mating:0.138" (3.50mm)