A3A-12PA-2SV
Hirose
A3A-12PA-2SV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A3A-12PA-2SV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A3A-12PA-2SV
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 12POS 2MM GOLD SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:A3
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Other Names:*A3A-12PA-2SV
H1798
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:12
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:6mm, 8.8mm
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Insulation Height:0.071" (1.80mm)
Insulation Color:Brown
Ingress Protection:-
Features:Board Guide
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 12 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.138" (3.50mm)