A22RW-2AGT111
Buy A22RW-2AGT111 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A22RW-2AGT111
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating - AC:120V
Type:Standard
Termination Style:Screw Terminal
Switch Function:On-Mom, Off-Mom
Series:A22RW
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.30mm Dia
Other Names:A22RW2AGT111
A22RW2AGT111-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Number of Positions:2
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:300,000 Cycles
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):110 VAC
Illumination Type, Color:LED, Green
Illumination:Illuminated
Features:Bezel - Round
Electrical Life:500,000 Cycles
Detailed Description:Selector Switch 2 Position DPST-NO/NC 10A (AC) 120V Panel Mount
Depth Behind Flange:46.80mm
Current Rating:10A (AC)