A22L-TY-T2-10M
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A22L-TY-T2-10M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A22L-TY-T2-10M
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Voltage Rating - AC:110V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Screw Terminal
Switch Function:Off-Mom
Series:A22
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.30mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:A22LTYT210M
Operating Temperature:-20°C ~ 55°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:5,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):220 VAC
Illumination Type, Color:LED, Yellow
Features:Voltage Reduction Lighting
Electrical Life:500,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:10A (AC/DC)