A16L-TRA-24-1
Omron Automation & Safety
A16L-TRA-24-1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A16L-TRA-24-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A16L-TRA-24-1
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-On
Series:A16
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:A16LTRA241
Operating Temperature:-10°C ~ 55°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:200,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP40
Illumination Voltage (Nominal):24 VAC/DC
Illumination Type, Color:Incandescent, Red
Features:-
Electrical Life:100,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:5A (AC)