A1-20PA-2.54DSA(71)
Hirose
A1-20PA-2.54DSA(71)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A1-20PA-2.54DSA(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A1-20PA-2.54DSA(71)
Manufacturer Hirose
Description HDR 20 POS 2.54MM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 184 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs80 pcs
160 pcs320 pcs560 pcs
Data sheet
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:A1
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.454" (11.54mm)
Other Names:619-0027-0-71
A1-20PA-2.54DSA(71)-ND
H123004
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:20
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)