A-TB381-TH12
ASSMANN WSW Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A-TB381-TH12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A-TB381-TH12
Manufacturer ASSMANN WSW Components
Description TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:5-6mm
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:16-28 AWG
Voltage - UL:300V
Type:Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw:0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Termination Style:Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series:-
Screw Size:M2
Positions Per Level:12
Plug Wire Entry:90°
Pitch:0.150" (3.81mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:12
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.402" (10.20mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:-
Features:Interlocking (Side)
Detailed Description:12 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:10A