A-MO-6/6-SF
ASSMANN WSW Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A-MO-6/6-SF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A-MO-6/6-SF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | A-MO-6/6-SF |
|---|---|
| Manufacturer | ASSMANN WSW Components |
| Description | CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.44 | $0.413 | $0.354 | $0.301 | $0.289 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.26 | $0.248 | $0.207 | $0.189 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Voltage Rating: | 250V |
| Termination: | IDC |
| Shielding: | Unshielded |
| Shield Material: | - |
| Series: | A-MO |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | A-MO-6/6-SF-R AE1198 AE1198-ND AE1477 AMO66SFR |
| Number of Positions/Contacts: | 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Length: | 0.526" (13.35mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Housing Material: | Polycarbonate (PC) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Plug Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) Position Unshielded IDC |
| Current Rating: | 2A |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish Thickness: | 6.00µin (0.152µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Plug |
| Color: | Translucent - Clear |
| Cable Type: | Flat Oval Cable, Stranded Wires |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply A-MO-6/6-SF, use the request quote form to request A-MO-6/6-SF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A-MO-6/6-SF.The price and lead time for A-MO-6/6-SF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# A-MO-6/6-SF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

