A-CCS 020-Z-T
ASSMANN WSW Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A-CCS 020-Z-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A-CCS 020-Z-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | A-CCS 020-Z-T |
|---|---|
| Manufacturer | ASSMANN WSW Components |
| Description | IC SOCKET PLCC 20POS TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 39 pcs | 78 pcs | 117 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.74 | $0.65 | $0.612 | $0.587 | $0.561 | |
| 273 pcs | 507 pcs | 1014 pcs | 2535 pcs | ||
| $0.51 | $0.459 | $0.408 | $0.37 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | PLCC |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.132" (3.35mm) |
| Termination: | Solder |
| Series: | - |
| Pitch - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | A-CCS-020-Z-T A-CCS-020-Z-T-ND AE11103 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 20 (4 x 5) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | Closed Frame |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Resistance: | 15 mOhm |
| Contact Material - Post: | Phosphor Bronze |
| Contact Material - Mating: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish Thickness - Post: | 160.0µin (4.06µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 160.0µin (4.06µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply A-CCS 020-Z-T, use the request quote form to request A-CCS 020-Z-T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A-CCS 020-Z-T.The price and lead time for A-CCS 020-Z-T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# A-CCS 020-Z-T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

