9CR0812H801
Sanyo Denki
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 9CR0812H801 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 9CR0812H801 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 9CR0812H801 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanyo Denki |
| Description | FAN 80X80MM 12VDC DUAL TACH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $30.46 | $27.689 | $26.766 | $24.92 | $23.381 | |
Specifications
Data sheet
| Width: | 80.00mm |
|---|---|
| Weight: | 0.772 lb (350.17g) |
| Voltage Range: | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Termination: | 3 Wire Leads per Fan |
| Static Pressure: | 1.610 in H2O (401.0 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 80mm L x 80mm H |
| Series: | San Ace 80 |
| RPM: | 7000 Front, 4600 Rear |
| Power (Watts): | 43.20W |
| Other Names: | 1688-1970 9CR0812H801-ND |
| Operating Temperature: | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Noise: | 68.0 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material - Frame: | Plastic |
| Material - Blade: | Plastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 40000 Hrs @ 60°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Counter-Rotating |
| Fan Type: | Tubeaxial (Dual) |
| Current Rating: | 3.60A |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | CSA, TUV, UR |
| Air Flow: | 140.0 CFM (3.92m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 9CR0812H801, use the request quote form to request 9CR0812H801 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 9CR0812H801.The price and lead time for 9CR0812H801 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 9CR0812H801.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
