9CR0412S501
Sanyo Denki
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 9CR0412S501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 9CR0412S501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 9CR0412S501 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanyo Denki |
| Description | FAN 40X56MM 12VDC TACH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $18.56 | $16.868 | $16.306 | $15.181 | $14.244 | |
Specifications
Data sheet
| Width: | 56.00mm |
|---|---|
| Weight: | - |
| Voltage Range: | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Termination: | 3 Wire Leads per Fan |
| Static Pressure: | 1.810 in H2O (450.8 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 40mm L x 40mm H |
| Series: | San Ace 40 |
| RPM: | 15800 Front, 10600 Rear |
| Power (Watts): | 13.20W |
| Other Names: | 1688-1384 |
| Operating Temperature: | - |
| Noise: | 57.5 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | - |
| Material - Blade: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Counter-Rotating, Speed Sensor (Tach) |
| Fan Type: | Tubeaxial (Dual) |
| Current Rating: | 1.10A |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | - |
| Air Flow: | 24.7 CFM (0.692m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 9CR0412S501, use the request quote form to request 9CR0412S501 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 9CR0412S501.The price and lead time for 9CR0412S501 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 9CR0412S501.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
