9731-9-36
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 9731-9-36 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 9731-9-36 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 9731-9-36 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | 9 IN X 36 YD, 1 ROLL PER CASE |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1,039.88 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 9.00" (228.60mm) |
|---|---|
| Usage: | General Purpose |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0045" (4.5 mils, 0.114mm) |
| Thickness: | 0.0055" (5.5 mils, 0.140mm) |
| Temperature Range: | 250°F (121°C) |
| Tape Type: | Double Coated, Double Sided |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 18 Months |
| Series: | 9731 |
| Other Names: | 0-00-51138-95991-3 00051138959913 70-0063-9240-4 70006392404 7010302208 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 108' (32.9m) 36 yds |
| Color: | Clear |
| Backing, Carrier: | Polyethylene-Terephthalate (PET) |
| Adhesive: | Acrylic, 350; Silicone |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 9731-9-36, use the request quote form to request 9731-9-36 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 9731-9-36.The price and lead time for 9731-9-36 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 9731-9-36.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

