96FD-M256-TR7
Advantech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 96FD-M256-TR7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 96FD-M256-TR7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 96FD-M256-TR7 |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech |
| Description | SSD 256GB DDR3 MSATA SATAIII |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Type: | SATA III |
| Speed - Write: | 320MB/s |
| Speed - Read: | 550MB/s |
| Size / Dimension: | 50.80mm x 29.85mm x 3.50mm |
| Series: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Type: | FLASH - DDR3 |
| Memory Size: | 256GB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Form Factor: | mSATA |
| Detailed Description: | Solid State Drive (SSD) 256GB SATA III FLASH - DDR3 mSATA 3.3V |
| Current - Max: | 290mA (Typ) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 96FD-M256-TR7, use the request quote form to request 96FD-M256-TR7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 96FD-M256-TR7.The price and lead time for 96FD-M256-TR7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 96FD-M256-TR7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

