953107-2000-AR-TP
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 953107-2000-AR-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 953107-2000-AR-TP
Manufacturer 3M
Description CONN SOCKET 7POS 2MM VERT SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:1000VDC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:953
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Other Names:0 00 51111 04459 9
DE500034033
S0 00 51111 04459 9
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:7
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Thermoplastic
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:7 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Current Rating:1A