953106-2000-AR-PR
3M
953106-2000-AR-PR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 953106-2000-AR-PR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 953106-2000-AR-PR
Manufacturer 3M
Description CONN SOCKET 6POS 2MM VERT SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:1000VDC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:953
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Cut Tape (CT)
Other Names:3M9384CT
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:6
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Insulation Material:Thermoplastic
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:6 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Current Rating:1A