95293-101-16LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
95293-101-16LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 95293-101-16LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 95293-101-16LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description BERGSTIK HDR SMT
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:BERGSTIK®
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:16
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Thermoplastic
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 16 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)