950518-6102-AR
3M
950518-6102-AR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 950518-6102-AR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 950518-6102-AR
Manufacturer 3M
Description CONN SOCKET 18POS 2MM VERT T/H
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:1000V
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:950
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tube
Other Names:3M9409
9505186102AR
DE500027557
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:18
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Thermoplastic
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:18 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Current Rating:1A
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Square
Contact Material:Copper Alloy
Contact Length - Post:0.098" (2.50mm)