950428-8200-AR-TR
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 950428-8200-AR-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 950428-8200-AR-TR
Manufacturer 3M
Description CONN SOCKET 28POS 2MM R/A SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:1000VDC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:950
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:0 00 51111 04590 9
DE500036343
S0 00 51111 04590 9
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:28
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Thermoplastic
Insulation Height:0.193" (4.90mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:28 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Current Rating:1A