947D971K102DHRSN
Cornell Dubilier Electronics
947D971K102DHRSN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 947D971K102DHRSN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 947D971K102DHRSN
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 970UF 10% 1KVDC SCREW
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:230V
Tolerance:±10%
Termination:Threaded, Female
Size / Dimension:4.567" Dia (116.00mm)
Series:947D
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-45°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Spacing:1.969" (50.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):5.394" (137.00mm)
Features:-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.5 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:970µF Film Capacitor 230V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance:970µF