944U101K122ACI
Cornell Dubilier Electronics
944U101K122ACI
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 944U101K122ACI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 944U101K122ACI
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 100UF 10% 1.2KVDC SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 90 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1200V (1.2kV)
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:Threaded, Female
Size / Dimension:3.327" Dia (84.50mm)
Series:944U
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:338-4457
944U101K122ACI-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Spacing:1.772" (45.00mm)
Height - Seated (Max):2.559" (65.00mm)
Features:-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.3 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:100µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance:100µF