924227-28-27-EU
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 924227-28-27-EU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 924227-28-27-EU
Manufacturer 3M
Description CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Termination:Solder
Series:929
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Pitch:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Other Names:00076308070434
Number of Rows:2
Number of Positions:54
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Length - Tail:0.110" (2.800mm)
Length - Stack Height:0.500" (12.700mm)
Length - Post (Mating):0.235" (5.969mm)
Length - Overall Pin:0.845" (21.463mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:54 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole