90098-130LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 90098-130LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 90098-130LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN HEADER 60POS .050" STR PCB
(In US Dollars)
2520 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:Rib-Cage™
RoHS Status:Tube
Number of Rows:2
Number of Positions:60
Number of Conductors:0.050" (1.27mm)
Mounting Type:Surface Mount
Molding Height Above Board:0.325" (8.26mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:90098-130LF
Features:Board Guide
Expanded Description:60 Position Header BTB Connector Gold or Gold, GXT™ 0.050" (1.27mm) Surface Mount
Contact Mating Length:0.298" (7.57mm)
Contact Finish Thickness:Gold or Gold, GXT™
Connector Type:Shrouded
Color:Natural
Cable Pitch:0.130" (3.30mm)
Cable Diameter:30µin (0.76µm)
Adapter Type:0.050" (1.27mm)