8L61-12-011
Coto Technology
8L61-12-011
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8L61-12-011 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 8L61-12-011
Manufacturer Coto Technology
Description RELAY REED SPDT 250MA 12V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 470 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min):1 VDC
Termination Style:J Lead
Switching Voltage:100VAC, 100VDC - Max
Series:8L
Release Time:1.5ms
Packaging:Tube
Other Names:306-1275
8L61-12-011-ND
8L6112011
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Operate Time:1ms
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Features:Diode
Contact Rating (Current):250mA
Contact Material:-
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:500 Ohms
Coil Power:-
Coil Current:24.0mA