8D519ZC18PA-LC
Souriau Connection Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8D519ZC18PA-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 8D519ZC18PA-LC
Manufacturer Souriau Connection Technology
Description CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:19-18
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Zinc Cobalt
Series:MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging:Bulk
Other Names:1792-9837
Orientation:A
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:18 (14 + 4 Triax)
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Thermoplastic
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes:-
Housing Color:Green
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Threaded
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Green Zinc Cobalt
Coupling Nut Diameter:1.516" (38.51mm)