8D519W11SB-LC
Souriau Connection Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8D519W11SB-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 8D519W11SB-LC
Manufacturer Souriau Connection Technology
Description CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:19-11
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium
Series:MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging:Bulk
Other Names:1792-9585
Orientation:B
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:11
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Thermoplastic
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes:-
Housing Color:Olive Drab
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:11 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Olive Drab Cadmium
Coupling Nut Diameter:1.516" (38.51mm)