8D121F39SB
Souriau Connection Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8D121F39SB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 8D121F39SB
Manufacturer Souriau Connection Technology
Description 8D 39C 37#20 2#16 SKT RECP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:21-39
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Series:MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Packaging:Bulk
Other Names:1792-5599
Orientation:B
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:39
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Thermoplastic
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Current Rating:7.5A, 13A