Preci-Dip
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 892-70-040-20-002101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 892-70-040-20-002101
Manufacturer Preci-Dip
Description CONN HDR 40POS 2.54MM T/H R/A
(In US Dollars)
280 pcs
Data sheet
Voltage Rating:150VDC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:892
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:40
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Insulation Height:0.200" (5.08mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Mating:0.276" (7.00mm)