Preci-Dip
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 890-70-025-10-004101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 890-70-025-10-004101
Manufacturer Preci-Dip
Description CONN HDR 25POS 2.54MM T/H
(In US Dollars)
410 pcs
Data sheet
Voltage Rating:150VDC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Series:890
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.805" (20.44mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:25
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 25 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Mating:0.587" (14.91mm)