89-WHITE-1"X60YD
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 89-WHITE-1"X60YD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 89-WHITE-1"X60YD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 89-WHITE-1"X60YD |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE ELECTRICAL WHITE 1"X 60YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 36 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $26.18 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 1.00" (25.40mm) |
|---|---|
| Usage: | Insulating |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Thickness: | 0.0070" (7.0 mils, 0.178mm) |
| Temperature Range: | 266°F (130°C) Max |
| Tape Type: | Electrical |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 60 Months |
| Series: | 89 |
| Packaging: | Roll |
| Other Names: | 00051128542149 05112854214 80611235245 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 180' (55.0m) 60 yds |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Color: | White |
| Backing, Carrier: | Glass Cloth |
| Adhesive: | Rubber |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 89-WHITE-1"X60YD, use the request quote form to request 89-WHITE-1"X60YD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 89-WHITE-1"X60YD.The price and lead time for 89-WHITE-1"X60YD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 89-WHITE-1"X60YD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



