88CNQ060A
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 88CNQ060A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 88CNQ060A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 88CNQ060A |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | 88CNQ060APBF Series 60 V 80 A New Generation 3 Schottky Rectifier D-61-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 580mV @ 40A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Supplier Device Package: | D-61-8 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | D-61-8 |
| Other Names: | *88CNQ060A VS-88CNQ060A VS-88CNQ060A-ND VS88CNQ060A VS88CNQ060A-ND |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 40A Chassis Mount D-61-8 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 640µA @ 60V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 40A |
| Base Part Number: | 88CNQ060 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 88CNQ060A, use the request quote form to request 88CNQ060A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 88CNQ060A.The price and lead time for 88CNQ060A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 88CNQ060A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

