88013-1
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 88013-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 88013-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 88013-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN FFC RCPT HSG 40POS 2.54MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 300 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.169 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 22-24 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating: | 300V |
| Series: | - |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 40 |
| Note: | Contacts Not Included |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Locking Feature: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.040" ~ 0.056" (1.02mm ~ 1.42mm) |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Housing Color: | Black |
| Flat Flex Type: | FFC, Discrete Wire |
| Features: | Flange, Positions Stamped |
| FFC, FCB Thickness: | 0.05-0.13mm |
| Detailed Description: | Housing FFC, Discrete Wire Housing for Female Contacts Connector 40Pos 0.100" (2.54mm) |
| Current Rating: | 1.5A |
| Connector Type: | Housing for Female Contacts |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 88013-1, use the request quote form to request 88013-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 88013-1.The price and lead time for 88013-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 88013-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


