87CNQ020ASL
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 87CNQ020ASL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 87CNQ020ASL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 87CNQ020ASL |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier |
| Description | Diode Schottky 20V 40A D618SL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 450mV @ 40A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Supplier Device Package: | D-61-8-SL |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | D-61-8-SL |
| Other Names: | *87CNQ020ASL VS-87CNQ020ASL VS-87CNQ020ASL-ND VS87CNQ020ASL VS87CNQ020ASL-ND |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 20V 40A Surface Mount D-61-8-SL |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5.5mA @ 20V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 40A |
| Base Part Number: | 87CNQ020A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 87CNQ020ASL, use the request quote form to request 87CNQ020ASL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 87CNQ020ASL.The price and lead time for 87CNQ020ASL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 87CNQ020ASL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
