87402-110LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 87402-110LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 87402-110LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 87402-110LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol FCI |
| Description | CONN HEADER 20POS .050 R/A PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3640 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.498 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Series: | Rib-Cage™ |
| RoHS Status: | Tube |
| Other Names: | 609-3165 87402-110LF-ND 87402110LF |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Conductors: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Molding Height Above Board: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 87402-110LF |
| Features: | Mounting Flange |
| Expanded Description: | 20 Position Header BTB Connector Gold or Gold, GXT™ 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle |
| Description: | CONN HEADER 20POS .050 R/A PCB |
| Contact Mating Length: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Finish Thickness: | Gold or Gold, GXT™ |
| Connector Type: | Shrouded |
| Color: | Natural |
| Cable Pitch: | 0.130" (3.30mm) |
| Cable Diameter: | 30µin (0.76µm) |
| Adapter Type: | 0.050" (1.27mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 87402-110LF, use the request quote form to request 87402-110LF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 87402-110LF.The price and lead time for 87402-110LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 87402-110LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

