8738
Keystone Electronics Corp.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8738 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 8738 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 8738 |
|---|---|
| Manufacturer | Keystone Electronics Corp. |
| Description | CONN TERM BLK HORZ 5MM .394"L |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.611 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Termination: | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
|---|---|
| Wire Gauge: | 14-22 AWG |
| Voltage: | 250V |
| Torque - Screw: | - |
| Series: | - |
| Screw Thread: | - |
| Screw Material - Plating: | Steel - Zinc Plated |
| Positions Per Level: | 2 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 36-8738 8738K 8738K-ND |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 120°C |
| Number of Levels: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Orientation: | Vertical with Board |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Detailed Description: | 2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole |
| Current: | 16A |
| Contact Material - Plating: | Brass - Tin Plated |
| Color: | Blue |
| Clamp Material - Plating: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 8738, use the request quote form to request 8738 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 8738.The price and lead time for 8738 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 8738.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


