8708700000
Weidmuller
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8708700000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 8708700000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 8708700000 |
|---|---|
| Manufacturer | Weidmuller |
| Description | AC/DC CONVERTER 24V 250W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $319.48 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input: | 340 ~ 575 VAC (3PH) |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 4.33" L x 8.96" W x 4.92" H (110.0mm x 227.5mm x 125.0mm) |
| Series: | Connect Power Ecoline |
| Power (Watts): | 250W |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Minimum Load Required: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output |
| Efficiency: | 88% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 10A 340 ~ 575 VAC (3PH) Input |
| Current - Output (Max): | 10A |
| Approvals: | CE, cULus, GOST, PSE |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 8708700000, use the request quote form to request 8708700000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 8708700000.The price and lead time for 8708700000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 8708700000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

