Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 870055874002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 870055874002
Manufacturer Wurth Electronics
Description CAP ALUM POLY 22UF 20% 63V T/H
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 616 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:WCAP-PTHR
Ripple Current @ Low Frequency:70mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:732-6385-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):55 mOhm
Detailed Description:22µF 63V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 55 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:22µF