86094648114T55F1LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 86094648114T55F1LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 86094648114T55F1LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 86094648114T55F1LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol FCI |
| Description | DIN HIGH-TEMP RECEPTACLE 64POS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 224 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.24 | $3.111 | $2.852 | $2.722 | $2.592 | |
| 448 pcs | 672 pcs | 1120 pcs | 2688 pcs | ||
| $2.268 | $2.204 | $1.879 | $1.75 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Style: | C |
| Series: | 8609 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 609-5334 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows: | 3 |
| Number of Positions Loaded: | 64 |
| Number of Positions: | 96 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | Polyester Thermoplastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Level, Class: | 2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating: | 2A |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | Gold or Gold, GXT™ |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 86094648114T55F1LF, use the request quote form to request 86094648114T55F1LF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 86094648114T55F1LF.The price and lead time for 86094648114T55F1LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 86094648114T55F1LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

